Wybór płytek do łazienki to odpowiedzialna decyzja. Nie zmienia się ich tak często jak koloru ścian czy mebli, muszą więc być trwałe. Na co zwrócić uwagę przy wyborze płytek do łazienki? Co położyć na podłogę, a co na ścianę? Czy wielkość pomieszczenia ma znaczenie? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w artykule.
Zasadniczą kwestią jest wybór odpowiedniego materiału. Istnieje kilka najczęściej wybieranych rozwiązań:
To cienkie płytki z połyskiem. Cechuje je niska nasiąkliwość, ale są kruche, więc nie nadają się na podłogę, ponieważ mogą popękać. Ze względu na bogaty wybór kolorów i wzorów, glazura jest idealna do położenia na ściany.
Terakota to kafle wypalane z kamionki. Są dużo bardziej wytrzymałe niż glazura. Mogą być błyszczące, półmatowe lub matowe. Również nie pochłaniają wody, więc dawniej były powszechnym rozwiązaniem do stosowania na podłogę, ale nadają się także na ściany. Dziś coraz popularniejszy jest jednak gres.
Gres cechuje bardzo duża twardość. Jest też mniej nasiąkliwy niż terakota. Wypalanie w bardzo wysokiej temperaturze sprawia, że gres jest wytrzymały na nacisk i uszkodzenia. Doskonały na podłogę.
To materiał wypalany w wysokiej temperaturze, jak gres. Jest bardzo trwały i nisko nasiąkliwy, a ponadto bardzo dobrze przewodzi ciepło. Doskonale się sprawdza w połączeniu z ogrzewaniem podpodłogowym.
Materiał to jeszcze nie wszystko. Przed wyborem płytek warto znać jeszcze kilka innych właściwości. Aby kafelki służyły latami i były odporne na wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne oraz łatwe do utrzymania w czystości, powinny charakteryzować się:
W przypadku kafelków na podłogę ważne są również kolor, wielkość i faktura płytek. Ciemne płytki na podłogę wybierane są coraz częściej, warto jednak zdecydować się na te z wzorem. Wbrew pozorom na ciemnej, ale gładkiej podłodze zabrudzenia są bardziej widoczne. W łazience najczęściej pojawia się kamień czy osad z mydła, które na ciemnym kafelku mogą przybrać kształt jasnych plam lub zacieków. Bezpieczniej jest wybrać płytki z wzorem marmurkowym, imitujące drewno czy kamień.
Jasne płytki na podłogę to również doskonałe rozwiązanie. Wyglądają świeżo, czysto, a w połączeniu z białą armaturą tworzą spójną kompozycję. Zabrudzenia w postaci osadów z wody i mydła nie są od razu widoczne na płytkach w białym lub beżowym kolorze. W przypadku jasnej podłogi również lepiej sprawdzają się delikatne wzory na kafelkach. Dużym powodzeniem cieszą się płytki z wzorem marmurkowym.
Warto wziąć także pod uwagę wykończenie płytek. Im są bardziej błyszczące, tym łatwiej je zarysować. Dużo bardziej widoczne są na nich również zabrudzenia. Na podłogę najlepiej wybrać kafelki matowe lub półmatowe.
Wielkość kafelków ma znaczenie nie tylko ze względów estetycznych, ale też praktycznych. Im mniej fug, tym łatwiej utrzymać płytki w czystości, mniejsze jest też ryzyko rozwoju pleśni. Zarówno duże, jak i małe płytki mają swoich zwolenników. Ważne jest również ich umiejscowienie.
Duże i średniej wielkości kafle na podłogę w wymiarach 60×60, 80×80, a nawet większe to rozwiązanie zarówno do dużych jak i małych łazienek. Duże płytki z małą ilością łączeń optycznie powiększają przestrzeń. Ich montaż jest szybszy, a ponadto są łatwiejsze do utrzymania w czystości. W małych łazienkach zdecydowanie nie sprawdzą się niewielkie płytki na podłogę, gdyż optycznie zmniejszają pomieszczenie. W przypadku dużego pokoju kąpielowego, wybór jest większy.
Podobnie wygląda sprawa z płytkami na ściany. Bardzo małe elementy sprawiają, że wnętrze wydaje się optycznie mniejsze, więc są odradzane do niewielkich łazienek. Mozaiki, kafle w kształcie cegieł lub rybiej łuski czy układane w jodełkę są doskonałym pomysłem aranżacyjnym, ale zdecydowanie lepiej wyglądają w dużych łazienkach. Jednak trzeba stosować je z umiarem. Najlepiej sprawdzą się jako dekor – do zaakcentowania ściany nad umywalką lub wanną, wnęki czy wąskiego paska.